top of page

איך להזהר מסקאמרים ושאר תרמיות פיננסיות

מי שעוקב אחרי האינסטגרם שלי ראה כמה הסיפור שנחשף ב"כאן 11" שבר לי את הלב. המשקיעים ששלחו את מיטב כספם לדניס ומישל שילמו מחיר כפול:

  • הם איבדו את כל כספם, והוא לא יחזור יותר.

  • הם נכוו קשות, והאמון שלהם נפגע. אמון, כידוע, קל מאוד להרוס וקשה מאוד לבנות.

לא רק שראיתי את שני הפרקים, אלא גם טרחתי להאזין לתגובה של מישל טרוני שארכה לא פחות מ-48 דקות (באמת שאין צורך להאזין להכל, כמוני. אני מאמלק עבורכם הכל פה). אתחיל מהסוף: אין דבר כזה השקעה פסיבית עם תשואה חלומית מובטחת. אם צריך, תקראו את המשפט הזה גם 100 פעמים. זה מציל נפשות. איפה שיש תשואות גבוהות - יש סיכון גבוה. איפה שהתשואות מובטחות - הן יהיו נמוכות מאוד. כך זה היה תמיד וכך זה יהיה תמיד. אני מודה שכשראיתי את התחקיר של כאן 11 התאכזבתי קשות. איני מכיר את מישל טרוני (מלבד העובדה שאני מתאמן איתו באותו חדר כושר) - אבל הוא היה נראה לי כמו בחור בסדר סך הכל. לא מהסוג הרמאי. ממיטב ניסיוני, מי שפונה לתרמיות פירמידה/פונזי/נוכלות אחרת הוא לרוב או טיפש או נוכל. תחקיר כאן 11 מלמד על נוכלות, ולאחר שראיתי את תגובתו של מישל טרוני, וניסיתי להבין אותה לעומק, אני יותר ויותר קרוב למסקנה שנוכל - הוא לא. מה הוא כן? אדם כאריזמתי מאוד עם השפעה אדירה על קהל מעריצים גדול, שייתכן וחשב באמת ובתמים שהוא יכול להבטיח להם תשואה חלומית. זה עצוב, זה טפשי ברמות שקשה לתאר, אבל זה תסריט ריאלי. מקרה אמיתי שקרה לחבר טוב שלי: חברת X פנתה אליו והציע לו "זכות לדירה בהרצליה פיתוח". תשואה נדל"נית חלומית, אם רק ייתן את כל הכסף עכשיו. אם רק לא יפנה זמן ויתייעץ עם עו"ד מטעמו. אם רק לא ישאל יותר מדי שאלות. הבטחות התשואה הפכו לשנים רבות של פנטזיה עם הרבה אוויר חם. בשנה הרביעית כבר ראיתי על פניו שהוא מתאמץ מאוד לשכנע את עצמו שהכל בסדר, ואת הסוף אתם כבר מנחשים לבד - אובדן מלוא ההשקעה. לצערי, יש אכזבות רבות בעולם ההשקעות ורבות מהם נעוצות בעובדה שיש בעולמינו אנשים רעים. אבל יש אור בקצה המנהרה! יש מה לעשות כדי להמנע מאותן נוכלויות! והאמת, זה די פשוט:

  1. לעולם אל תסכימו להשקיע במנגנון שאתם לא מצליחים להבין! ההשקעות שעובדות כבר אלפי שנים הן פשוטות מאוד, ואנשים עם אייקיו מאוד נמוך יכולים להבינן:

  • קנית נדל"ן? יופי, עכשיו תקבל שכ"ד בכל חודש.

  • קנית בעלות על חברה? יופי, עכשיו תשתתף בחלוקת רווחיה.

  • הענקת הלוואה? יופי, עכשיו תקבל על ההחזר שלה ריבית. כשאומרים לכם "לא הבנת? סמוך עלי. אני מבין טוב מאוד" - זה תמרור אזהרה ענק.


  1. דאגו תמיד שאין איש או גורם שמפריד ביניכם לבין הנכסים שלכם:

  • כשאתם קונים נדל"ן - דאגו שזו לא "זכות לדירה", אלא שהדירה נרשמתם על שמכם בלבד.

  • כשאתם קונים בעלות על חברה, או מדד מניות, בדקו שהוא נרשם על שמכם בלבד.


  1. אף אחד לא יגביל את זמן המחשבה שלכם. אם הצעת השקעה כלשהי מוגבלת בזמן, עצרו! ההשקעות הטובות ביותר (נדל"ן, עסקים והלוואות) - קיימות עוד מימי התנ"ך, והזדמנויות תמיד יהיו!

זכרו - בהשקעות פסיביות (כמו השקעות ארוכות טווח במדדים, כפי שמתואר בהשקעות לעצלנים) המטרה שלנו כמשקיעים היא לא להפיק תשואה חלומית, אלא לבצע כמה שפחות טעויות לאורך שנים רבות. אם תפתחו את הרגלי ההימנעות שתיארתי למעלה, תשקיעו בחברות מוצלחות לאורך שנים רבות, ותקפידו על משמעת עצמית סדורה לאורך שנים רבות - הסיכויים שלכם להפיק את המירב מתיק ההשקעות שלכם גבוהים מאוד! פינת הספר: הרבה אנשים ביקשו ממני הפנייה לספרים מומלצים שקראתי. ובכן, אין ספר מתאים יותר מאשר ה-Common Sense Investing של ג'ון בוגל. התנ"ך של ההשקעה במדדים, ספר בהיר כמו יום אביב ועם גרפים מצויינים. ג'ון בוגל הוא הראשון שדיבר על השקעה דרך מדדים לאורך עשרות רבות של שנים, ואני חייב לו הרבה מאוד. מי שאוהב לקרוא ספרי עיון על כלכלה אישית ו/או פיתוח אישי - תכתבו לי בחזרה שאדע אם לעשות את הפינה הזו לקבועה.


334 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page