top of page

על התארכות החיים, העלאת גיל הפרישה - והאני העתידי שלכם

בשבוע שעבר העלו בכנסת את גיל הפרישה לנשים. לצערי, כ-90% מקוראי הספר שלי הם גברים, והחוכמולוגים האלה בוודאי יגחכו בביטול ויגידו: "מ'כפת לי? אני גבר! בּוּגַה-בּוּגַה!" גברים יקרים – אתם הבאים בתור. רגע לפני שמתחילים - הרבה קוראים אמרו לי שהם צמאים למידע אקטואלי על המציאות המשתנה. הקלטתי פרק פיילוט לפודקאסט חדש שהגיתי בלילה, ושמו - "החיים עצמם, פודקאסט על כסף וכישורי חיים" הנושא של פרק הפיילוט הוא הנושא עליו כתבתי לכם ממש כאן! אשמח בטירוף שתחלקו איתי את התובנות שלכם על הפרק. הוא ממש ראשוני, והכל עוד נתון לשינויים. כתבו לי את דעתכם! פליז! אני לא אומר את זה כדי להפחיד אתכם, אני אומר את זה כי זו עובדה מוגמרת. תוחלת החיים מתארכת, ומי שיתבסס רק על קרן הפנסיה שלהם לגיל זיקנה – צפויים לעבוד הרבה, הרבה(!) שנים. אתן דוגמה קרובה מאוד לחיי – אבא שלי חלה לפני עשור שנים במחלה הנקראת "Multiple Mialoma " (רבים יותר מכירים אותה בשם "סרטן דם"). אם הוא היה לוקה במחלה לפני 30 שנים, אני בספק רב אם הוא היה יכול לנצח אותה בשלושה סבבים, אלא שבזכות תרופה ניסיונית וחדשה, הוא הצליח לעשות זאת – ואף מתעקש להמשיך ולספר את אותן בדיחות-אבא שאני שומע כל החיים. התארכות החיים היא עובדה מוגמרת. אקטוארים בחברות הביטוח השונות מעריכים כי בני גילי (ילידי שנות השמונים) יגיעו בממוצע עד גיל 96. יש הטוענים שהאדם שיגיע לגיל 200 כבר נולד! זה אולי נשמע משוגע, אבל יש סיבה טובה להאמין בזה. עוד עובדה מוגמרת היא שקרן הפנסיה שלכם היא נכס הוני ששייך לכם. אבל, וזה אבל גדול – הממשלה תקבע מתי תוכלו להתחיל לקבל מקרן הפנסיה את הקצבה שלכם. קרן הפנסיה היא מנגנון חיסכון מעולה –

  1. דמי הניהול בה נמוכים משמעותית ממוצרי גמל אחרים.

  2. היא פוטרת אתכם ממס רווחי הון וגם ממס ההכנסה על ההפקדות שלכם.

אבל עצם העובדה שאנשי ממשל יחליטו מתי תתחילו להנות ממנה, אמורה להדאיג את כל מי שרוצה לשלוט בעתידו. הרי אם תצברו מיליונים בקרן הפנסיה שלכם, שתוכלו להתחיל לפדות רק בגיל 70 או מאוחר יותר – מה הם שווים אם אתם רוצים לעזוב את עבודתכם בגיל 55?

אל ייאוש! יש פיתרון, והוא: תוכנית פרישה שאנחנו עושים לעצמינו! (*מרים את הידיים מהמקלדת, נותן לעצמי כיף – וממשיך לכתוב*) אם אני לא רוצה למצוא את עצמי מתאכזב מהחלטת ממשלה, הדבר הכי טוב שאני יכול לעשות לעצמי את לא להיות תלוי בממשלה, או לפחות להיות תלוי באופן המינימלי ביותר. אם אני יודע שצפי הפרישה שלי יהיה בין הגילאים 70-80 (כיום הוא גיל 67 – ובעתיד הוא צפוי לעלות, כאמור) ואני רוצה להפסיק להיות חייב לעבוד בגיל 50 – זה אומר שעלי לבנות שכבת ריבוד למשך עשרים שנים. אותה שכבת ריבוד היא מעין "פנסיית גישור", שלוקחת אותי מהמצב הרצוי (להפסיק לעבוד בגיל 50) עד למצב המצוי שהוא להפסיק לעבוד בגיל נעלם שהוא בין 70-80. במידה והייתם אחראיים, קראתם את הספר "השקעות לעצלנים" ושיניתם מסלול פנסיוני בעקבותיו למסלול מנייתי יותר עוד כשאתם צעירים והתמדתם בו למשך עשורים – אז יש לכם סיבה להאמין שבשנת 2055 אתם כנראה תשתייכו לשכבת האוכלוסייה לה תהא הפרשה פנסיונית נדיבה שמאפשרת רמת חיים גבוהה עבור זקן/ה ממעמד הביניים-גבוה. אבל אם אתם רוצים לפרוש כבר בשנת 2040? ובכן, זה כבר תלוי רק בשני דברים:

  1. התכנון שלכם

  2. הביצוע שלכם

לפני חודשיים, בניוזלטר של חודש ספטמבר, דיברנו על עקרון ה-4% - זה שמקנה לכם שקט סטטיסטי במשיכת כספים קבועה מהקרן שצברתם לעת פרישה. מי שעקב אחרי הפוסט, וחישבו לעצמם את גובה קרן הפרישה שלהם, יכולים להחסיר ממנה את הסכום הקבוע בקרן הפנסיה שלהם – והיתרה – היא הקרן המיועדת לפנסיית הגישור. התערבבתם? יאללה נו, ניתן דוגמה: נניח והסכום אותו אני מעוניין לחסוך לפרישה הוא 4,500,000 ש"ח (זה אולי רק נשמע לכם הרבה – מדובר בהפרשה של 2,500 ש"ח לחודש, למסלול מנייתי, במשך שלושה עשורים). אם הסכום המצטבר בקרן הפנסיה שלי הוא 3,500,000 מיליון, זה אומר שבשביל לפרוש בראש שקט – עלי לצבור עוד מיליון ש"ח שיהוו לי "פנסיית גישור" מגיל 55 עד גיל 70. אתם יכולים להעזר גם במחשבון הזה עבור החישוב "כמה זמן אוכל לחיות מהסכום X" כך תוכלו לקבוע בעצמכם מתי תפרשו מהמשרד בו אתם צריכים לעבוד, ותתחילו לעשות את מה שאתם באמת רוצים לעשות. עדכוני עצלנים: תכנית התכנון הפיננסי של "השקעות לעצלנים" חוגגת 20 בוגרים! החדשות הטובות: כולם הצליחו לתכנן בעצמם את אסטרטגיית ההשקעות האישית שלהם. השיפור בצבירה העתידית הצפויה של כולם(!) עומד במעל למיליון ש"ח. בחיי. החדשות הפושרות: מחיר ההרצה של התכנית פס מן העולם, וכעת עלות התהליך היא 1,490 ש"ח, עם תוצאות מובטחות (התוצאה: שיש לכם אסטרטגיית השקעה שאתם בטוחים בה). למי שיירשם החודש - יש הנחה של 200 ש"ח (1,290 ש"ח במקום 1,490 ש"ח). מי יכול/ה להרשם?

  1. רק מי שקראו את הספר "השקעות לעצלנים" (נקודת ההתחלה של התהליך היא נקודת הסיום של הספר)

  2. מי שמעוניינים בעזרה בתכנון פיננסי של העשורים הבאים לחייהם

לפרטים נוספים ובירור התאמה לחצו כאן!

המלצת ספר החודש:

"איך לרכוש ידידים והשפעה" מאת דייל קרנגי רב-מכר שמכר יותר מ-15,000,000 עותקים, ומלמד באופן פשוט וקריא להפליא (גם באנגלית) איך אדם יכול להפוך מבלתי-נראה לבלתי-נשכח. זה לא מנטור-שיט רגיל, וייתכן שאנשים עם כישורים חברתיים יוצאים-מגדר-הרגיל יוכלו לדלג על הקריאה הזו. אך מי שרוצים להצליח בקריירה ובעולם העסקי, ומנסים מדי פעם לפצח את החידה הלא-ראציונלית הזו שנקראת "בני אדם" -הזמן שיוקדש עבור הספר הזה מחזיר את עצמו בענק. אפשר לרכוש עותק דיגיטלי שלו בעברית דרך אתר e-vrit או לרכוש את הגרסה הקינדלית שלו פה. למי שאין בבית מכשיר קינדל, זה דבר משנה חיים (ועכשיועם עם משלוח חינם!)

רוצים לקנות את "השקעות לעצלנים" לחברים או למשפחה? אתם מדהימים! יש מצב שתצילו להם את העתיד! לחצו כאן והשליח מיד יצא לעברם!

יאללה, נתראה בניוזלטר הבא! ואל תשכחו:

  • החורף מתקרב, הוציאו את הפוך!

  • האזינו לפרק הפיילוט בפודקאסט שאולי אפיק (אם תאהבו אותו), ואל תשכחו לחלוק איתי את תובנותיכם במייל חוזר!

תמיר

עצלן ראשי

76 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page