top of page

מינוף השקעות (או: "השקעות לטמעים")

"להשקיע זה שווה! אז למה שלא נמנף את ההשקעה, ונקבל תשואות גבוהות יותר?!"


(את נושא הניוזלטר היום הציע עידו מקבוצת הפייסבוק שלנו !)

אהבתי מאוד את הנושא הזה בעיקר כי הוא מופיע בתיבת האינבוקס שלי כשאלה שחוזרת על עצמה שוב ושוב.

אז, מה זה מינוף? 🏗️

כשאנחנו לוקחים הלוואה בשביל להשקיע – אנחנו בעצם ממנפים את ההלוואה.

הדוגמה הנפוצה ביותר למינוף השקעה היא כשאנו נוטלים משכנתא. אתן לכם דוגמה נפוצה במיוחד למינוף עסקת נדל"ן, ולאחריה אשליך את הדוגמה על שוק ההון:

תרצה ויוני'לה (שמות של דתיים) התחתנובשעה טובה וביקשו מאמא ואבא לעזור להם לקנות דירה. אמא ואבא התבאסו, כי הם בנו על טיול יציאה לפנסיה בהוואי – ועקב בקשת הזוג הם ייאלצו להסתפק בשבוע בכרתים. על כל פנים, תרצה ויוני'לה קיבלו מההורים 300,000 ש"ח במתנה, וחסכו בעצמם עוד 150,000 ש"ח. כלומר- ההון העצמי שלהם עומד על 450,000 ש"ח, שזה נהדר! אבל זה לא מספיק לדירה נורמלית בישראל!

רגע לפני שהתייאשו, מצאה תרצה כד נירוסטה קטן ושפשפה אותו – מתוכו בקע נציג הבנק למשכנתאות והכריז:


"שניכם עבדתם קשה השנה, ולכן תוכלו לקחת 70% משכנתא על כל דירת מגורים אותה תבחרו!"

יוני'לה ניסה לחשב באמצעות אצבעות כף ידו, תרצה שלפה מחשבון, אבל הג'יני-משכנתאות אמר:

"אחסוך לכם את החישוב. אם 450,000 ש"ח זה ה-30% הנותרים, אז אתם יכולים לקחת 1,150,000 ש"ח נוספים במשכנתא – שהם 70%. יאללה, התחילו לחפש דירה במיליון וחצי שקל, להתראות!"

אמר, והתפוגג 💨

עכשיו נקפוץ קדימה בזמן:

  1. תרצה ויוני'לה מצאו דירה להשקעה: 3.5 חדרים בקרית-גת, במיליון וחצי ש"ח.

  2. הם רכשו את הדירה בעזרת 70% משכנתא.

  3. הם מצאו שוכרים וסיכמו על שכר דירה בגובה 4,000 ש"ח בחודש (3.2% תשואה שנתית) שזה בדיוק החזר תשלום המשכנתא שלהם.

יופי טופי! הכל היה דבש ונופת צופים במשך שלוש שנים, עד שיוני'לה הודיע לתרצה שהוא בעצם חי בשקר! ושהוא כבר תקופה מאוהב... בנפתלי מהחדר כושר! 😦🏳️‍🌈

תרצה הוכתה בתדהמה. רק לפני יומיים גמלה בליבה ההחלטה לבשר ליוני'לה שהיא כבר שנתיים לא הולכת לעבודה – אלא מבלה עם ארמנדו, איל נדל"ן מקוסובו, שפתח לא מזמן את האכסניה הראשונה באור-יהודה.

לאחר שהשניים לחצו ידיים והחליטו על פירוק החבילה, תרצה ויוני'לה מכרו את הדירה תמורת סכום נאה: 1,615,000 ש"ח (שמגלמים עלייה שנתית של 2.5% בערך הדירה).

אחרי שהחזירו את הלוואתם לבנק המשכנתאות במשך שלוש שנים תמימות, היו הם חייבים באותה העת לבנק סכום נמוך מזה שלוו: 1,040,359 ש"ח.

אחרי שהחזירו את תשלומי המשכנתא, נותרו בידי בני הזוג לשעבר - 575,000 ש"ח.

במילים אחרות – הלשעברים שלנו נהנו מתשואה יפה על הנכס של 28% במשך שלוש שנים – יותר מ-9% בשנה!

כיצד זה יכול להיות? בואו נראה: בני הזוג קיבלו 3.2% תשואה משכר דירה, ועוד 2.5% תשואה מעליית ערך הנכס. סה"כ 5.7% בשנה. אממה – התשואה היא לא רק על הכסף שהיה להם, אלא גם על הכסף שהם לוו מהבנק (כסף שלוויתם = כסף מהעתיד שלכם, אותו תצטרכו להחזיר).

זה הקסם במינוף!

המחשבה המושחתת שנרקמת בלב הקוראים היעילים תהיה: "אם המינוף ניפח את התשואה על הדירה בקרית גת – מה הוא יעולל לתשואת שוק המניות?"

במילים אחרות – אם אני מאמין ששוק המניות יצמח, מדוע שלא אקח הלוואה, ואשקיע אותה, וכך אהנה מתשואות לא רק על השקעתי אלא גם על השקעה של כסף שאין לי?

גאוני!


כל כך גאוני שכבר חשבו על זה!


קרנות סל ממונפות עושות את זה בדיוק. כשמשקיעים בקרן סל ממונפת שקל אחד, משמעות הדבר היא כאילו לוויתם שקל מהבנק, והשקעתם 2 ש"ח בשוק.

קרן הסל SSO של חברת ProShares עושה בדיוק את הדבר הזה. במשבר 2008 כשמדד ה-S&P 500 ירד במחצית מערכו, הקרן הזו צללה ב-82%. מצד שני, מאז ה-20 במרץ 2020 (שיא משבר הקורונה), הקרן צמחה פי 2 מהמדד (272%).

נשמע כמו חלום?

ובכן, פה מגיע הטוויסט 🌀

הרגולטור דואג להזהיר את הציבור חדשות לבקרים מקרנות ממונפות על כל סוגיהן מכיוון שמדובר במכשיר עקיבה מלאכותי, שיוצר אנומליות בעקיבה, וגרוע מכך – חושף את המשקיעים לסיכון אמיתי של אובדן מלוא סכום ההשקעה.

דוגמה אקטואלית: קרן הסל OILU הייתה קרן סל הממונפת פי 3 על חברות הנפט. בשיא משבר הקורונה חברות הנפט ספגו ירידות משמעותיות, ומשקיעים רבים (אני מכיר אישית כמה!) ראו בהשקעה בקרן הזו פוטנציאל התעשרות.

זה היה נכון, בתיאוריה. כי אם מדד חברות הנפט היה חוזר לעצמו, היה מדובר בתשואה של מאות אחוזים. אבל זה לא מה שקרה. המדד ירד, וירד, וירד. ערך הקרן צלל מ-65$ ליחידה, לסנטים בודדים... עד שנמחק לחלוטין.

כשאנו לוקחים הלוואה מהבנק, אנחנו בעצם לוקחים הלוואה מהעתיד שלנו - כי נהיה חייבים להחזירה. אם לקחנו הלוואה של 100,000 ש"ח להשקעה במדד, הוספנו 100,000 ש"ח משל עצמינו – ולאחר מכן המדד ירד ב-50%: זה מביא אותנו למצב בו התיק שלנו שווה בדיוק את הסכום אותו אנחנו חייבים לבנק.

במילים אחרות קוראים לזה: אובדן מלוא סכום ההשקעה.

אני אישית מעולם לא מינפתי השקעה בשוק ההון, אני לא מאמין בזה, בוודאי שלא ממליץ על זה – ולמעשה מזהיר מזה.

השקעה בשוק ההון היא כלי ולא המטרה.

תשואות גבוהות הן כלי ולא המטרה.

כסף הוא כלי – ולא המטרה.

המטרה: אושר, נחת ורוגע בחיים. ואת זה עושים על ידי השקעה אחראית ומתוכננת לאורך שנים רבות.

וואו! יצא לי ארוך הפעם.

לסיום אני ארצה לספר לכם שתכנית ההדרכה האישית שלי הולכת ממש טוב! כבר 11 קוראים עברו לפחות הדרכה אחת, כולם יצאו עם אסטרטגיית השקעה אישית שהם עצמם רקמו, וזה עשה אותי מבסוט לאללה.

זה מה שהקורא המודרך אורי נכטיילר אמר:

"ההדרכה של תמיר היא המשך טבעי של הספר. תמיר עונה בבהירות ובפשטות עמוקה לכל השאלות. ממליץ בחום לכל מי שקרא את הספר לעבור לפרקטיקה שקיימת בהדרכה של תמיר".

(- די תמשיך!)

ההדרכה מורכבת ממספר מפגשים בזום, ועדיין במחיר פיילוט. בסוף השבוע הבא המחיר שלה יתעדכן. כדאי להשאיר פרטים כאן כדי לשמוע פרטים נוספים.

📚פינת המלצת הספר📚

וואו, הספר Atomic Habbits של ג'יימס קליר. יש אותו גם בעברית , אבל אני אוהב להמליץ על ספרים באנגלית גם כי זה משפר את האנגלית וגם כי אני אוהב לקרוא ספרים בשפת המקור.

זה ספר שמפוצץ את המוח עבור אנשים שרוצים להפריש מחייהם כל מיני הרגלים רעים ולאמץ הרגלים חדשים. הספר שונה מאוד מספרי Self-Help אחרים, כי הוא מציע דרך פשוטה שבאמת משפיעה, ואני מכיר המון אנשים שהם אסירי תודה על קריאת הספר הזה.

אחד ממושגי הליבה ב"הרגלים אטומיים" הוא להתמקד בהתנהגויות קטנות ויומיומיות. שינוי לטובה של 1% ליום יכולה להחשב בטעות כזניחה, אבל ג'יימס קליר מעלה טענה משכנעת שבמקרה של הרגלים, מחשבה קטנה מניבה תוצאות גדולות לאורך זמן (וכמו שהבנתם, אני אוהב תיכנון ארוך טווח).

"Decide the type of person you want to be. Prove it to yourself with small wins. "

זה סיכום הספר. מי שרוצה לקרוא יותר – הוא עולה רק 12$ בקינדל .

למי שאין בבית מכשיר קינדל, זה דבר משנה חיים (ועם משלוח חינם)

בצינעה אספר גם שהספר "השקעות לעצלנים" יצא לאור השבוע באמזון - אשמח(!) אם תשאירו עליו ביקורת כנה (אם אמזון מאפשר לכם), ואם יש לכם קרובי משפחה/חברים בגולה - זה מתאים להם בול.

תמיר

עצלן ראשי

926 צפיות0 תגובות
bottom of page